menu
person

Всесвітній день обізнаності про травми голови – 20 березня 

#Травма_голови – це будь-яке пошкодження головного мозку, черепа або скальпу. Вона може варіюватись від легкої шишки або синця до черепно-мозкової травми. До загальних травм голови належать струс мозку, переломи черепа та рани шкіри голови. 

Травми голови бувають як закритими (не призводить до перелому черепа),  так і відкритими (ламає скальп, череп та проникає в мозок). Важливо серйозно ставитись до всіх травм голови та звертатися до лікаря у разі проблеми.

Травми голови, що спричинені ударом найчастіше виникають через:
ДТП;
падіння;
фізичні напади;
нещасні випадки. 

Основні види травм голови:
Гематома – це скупчення або потік крові поза кровоносними судинами. Це може бути дуже серйозно, Якщо гематома виникає у мозку, то це може призвести до серйозних наслідків. Згортання крові може призвести до підвищення внутрішньочерепного тиску і як наслідок до втрати свідомості або незворотного пошкодження головного мозку.
Крововилив – це неконтрольована кровотеча. Вони бувають таких типів: субарахноїдальний крововилив (навколо мозку) та внутрішньомозковий крововилив (у тканині мозку).
Струс мозку виникає, коли удар по голові є досить сильним. Втрата функцій, що пов'язана зі струсом мозку, має тимчасовий характер. Однак повторні струси можуть призвести до незворотніх пошкоджень.
Набряк. Багато травм викликають набряк навколишніх тканин, однак це серйозніше якщо це в головному мозку. Череп не може розтягнутися, аби впоратися з набряком і призводить до підвищення тиску у мозку.
Перелом черепа (складається з 22 кісток). Існує багато типів переломів черепа, але тільки одна основна причина: удар або достатньо сильний удар по голові, аби зламати кістку. 
Дифузне аксональне ушкодження – це ушкодження головного мозку, яке не викликає кровотечі, але пошкоджує клітини головного мозку. Внаслідок цього клітини більше не можуть функціонувати. Дифузне аксональне ушкодження є одним із найнебезпечніших видів черепно-мозкових травм, що здатне призвести до пошкодження головного мозку та навіть смерті.

У нашій голові більше кровоносних судин, ніж у будь-якій іншій частині тіла, тому кровотеча на поверхні мозку або всередині нього є серйозною проблемою при травмах голови. Однак не всі травми голови спричиняють кровотечу. Багато симптомів серйозної травми головного мозку виявляються не відразу. Тому ви завжди повинні стежити за своїми симптомами протягом декількох днів після травми голови.

До загальних симптомів легкої травми голови належать:
головний біль;
запаморочення;
нудота;
тимчасовий дзвін у вухах.

Симптоми тяжкої травми голови:
втрата свідомості;
судоми;
блювота;
проблеми з координацією;
серйозна дезорієнтація;
нездатність сфокусувати погляд;
ненормальні рухи очей;
втрата м'язового контролю;
постійний головний біль;
втрата пам'яті;
підтікання прозорої рідини з вуха або носа.

‼️Після травми голови дотримуйтесь фізичного та психічного спокою: 
НЕ користуйтеся екранами комп'ютерів, займайтеся спортом, грайте у відеоігри, працюйте або навчайтеся щонайменше 24-48 год. 
Не сідайте за кермо та не працюйте з механізмами протягом щонайменше 24 год. після травми голови.
Якщо ваш стан погіршується, поговоріть зі своїм лікарем або викличте швидку допомогу.

Аби запобігти травмам голови:
Їздіть завжди пристебнутими. 
Перевозьте дітей в автокріслі.
Не сідайте нетверезими або в наркотичному сп'янінні за кермо. 
Під час їзди на велосипеді, носіть шолом

Всесвітній день здоров’я ротової порожнини – 20 березня 

Гігієна ротової порожнини має важливе значення для загального стану здоров'я та благополуччя людини. Дослідження показують, що нелікування захворювань ротової порожнини може підвищити ризик несприятливих станів здоров'я. 

Основна мета гігієни порожнини рота – це запобігання утворенню зубного нальоту, який може спричинити карієс або інфекцію ясен. 

ТОП ПРИЧИНИ: чому гігієна порожнини рота є настільки важливою:

Це впливає на ваш загальний стан здоров'я. Наша ротова порожнина є своєрідними дверима у внутрішню частину нашого організму. Хронічні захворювання (напр. діабет) часто починають проявлятися у вигляді ураження ротової порожнини або інших проблем із зубами, таких як інфекція ясен. Дослідження Гарвардського університету показали, що пацієнти із захворюваннями пародонту схильні до більшого ризику серцево-судинних захворювань. Крім вищезазначених захворювань, є й інші ускладнення для здоров'я, спричинені поганою гігієною порожнини рота: бактеріальна пневмонія, інфекційний ендокардит, ускладнення під час вагітності, низька вага при народженні, рак, сепсис.
Раннє виявлення захворювань ротової порожнини. Якщо ви регулярно відвідуєте стоматолога, то він оглядає та оцінює стан ваших зубів. Такі огляди здатні допомогти виявити будь-які захворювання ротової порожнини або ускладнення.
Запобігає втраті зубів. Одна із причин втрати зубів – це погана гігієна ротової порожнини. Наліт здатен призвести до серйозного карієсу/інфекції ясен і як наслідок до втрати зубів. Регулярне та правильне чищення зубів щіткою та зубною ниткою допоможе зменшити накопичення зубного нальоту. Окрім того, 2-чі на рік варто проходити професійне чищення зубів. 
Аби мати білосніжну та яскраву посмішку.

 #Карієс_зубів - це багатофакторне захворювання твердої речовини зуба, яке при відсутності лікування призводить до подальшого руйнування структури та порушення функції зубів і може призвести до їх втрати. За даними World Health Organization (WHO), #стоматологічний_карієс – це головна проблема охорони здоров'я у світі  (близько та найбільш поширене неінфекційне захворювання. Приблизно 98% населення Європи страждає карієсом зубів.

‼️На розвиток та/або прогресування карієсу зубів впливає безліч різних факторів, зокрема:
відсутність або неналежна гігієна зубів;
 особливості формування зуба (тісне або неправильне позиціонування);
статус зубів (наприклад, їх відсутність);
склад та консистенція продуктів харчування, що вживаються в їжу;
характеристики хімічного складу слини та її кількість;
вчасність лікування зубів;
вміст фтору в емалі;
прийом медикаментів.

Всі мають ризик виникнення карієсу зубів. Існує чіткий зв'язок між споживанням цукрів та карієсом зубів. Доросле населення частіше зіштовхується із проблемою карієсу, адже хвороба - кумулятивна та пролонгована в часі. У виникненні карієсу важливий спадковий фактор. Частина людей генетично має емаль, більш стійку до дії кислот. Стан зубів корелює також зі станом ендокринної та імунної систем. Зокрема, надлишок кортикостероїдів негативно позначається на стані зубів. Ряд пацієнтів відзначають зв’язок між виникненням раптових проблем із зубами та пережитим нервовим потрясінням.

Для профілактики карієсу слід дотримуватися рекомендацій:
Скоротіть вживання виробів з борошна, солодкої та кислої їжі.
У кінці та між прийомами їжі вживайте продукти, які механічно очищують зуби – тверді овочі  та фрукти .
Ретельно полощіть рот після кожного прийому їжі.
Чистіть зуби не менше  разів на добу, тривалістю не менше  хв. 
Правильно підберіть зубну пасту (концентрація фториду має складати щонайменше 1350 ppm). Проте, якщо у вас чутливі зуби, то не використовуйте пасти з фтором. Зубна паста для дітей має містити фториди в концентрації 1350-1500 ppm, на 1 чищення достатньо до 0,5 см пасти.
Міняйте щітку кожні  міс. (з часом щетинки зношуються, що погіршує якість очищення).
Використовуйте зубну нитку для очищення важкодоступних ділянок ротової порожнини.
Вчасно видаляйте зубний камінь.
З профілактичною метою намагайтесь відвідувати стоматолога кожні півроку.

Правила безпечної поведінки на воді та біля води:

  • діти повинні купатися обов’язково під наглядом дорослих;
  • вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;
  • не купайтеся i не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально відведених місцях;
  • не можна запливати за обмежувальні знаки;
  • слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія;
  • якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово i плавно повертаючи до берега;
  • не купайтеся в холодній воді, щоб не сталося переохолодження;
  • не треба купатися довго, краще купатися кiлька разів по 20-30 хв.;
  • не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть завдати шкоди;
  • не подавайте без потреби сигналів про допомогу;
  • не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;
  • купатися рекомендовано вранці i ввечері;
  • не слід купатися наодинці;
  • не підпливайте до коловоротів, пароплавів i катерів;
  • не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.
  • не забувайте, що вода несе й небезпеку! Шторм на морі, повінь, сильна злива можуть завдати шкоди не тiльки навколишньому середовищу, але й людині!

Вода є найцiннiшим даром природи. Без їжi людина може прожити понад місяць, а без води – декiлька днів. Наявнiстъ води вiдiграє вирішальну роль у збереженні житгя та здоров’я людини. Джерельна вода – найбезпечніша та найсмачніша. Воду з проточних водойм слід кип’ятити.

Шановні батьки!

 Пам’ятайте, що літні канікули для дітей – це можливість набратися свіжих сил, оздоровитися, закріпити набуті знання і використовувати їх у домашніх умовах. Звертаємо увагу на організацію відпочинку Вашої дитини  під час канікул. Приділяйте, будь ласка, більше уваги своїй дитині. Залучайте до виконання домашніх обов’язків. Тримайте під контролем проведення дозвілля сина (доньки) за межами дому у вечірній час.

Пам’ятка безпечної поведінки під час літніх канікул для учнів

Ось і продовжуються літні канікули. Як завжди, кожен з нас проводить їх по-різному. Подорожі, екскурсії, море, гори, походи, багато друзів – все це чекає на вас влітку. Бажаємо усім гарного відпочинку, яскравих вражень, незабутніх зустрічей, захоплюючих мандрівок!

       Але також закликаємо Вас завжди пам`ятати елементарні правила безпеки, щоб літній відпочинок не був зіпсований:

  • Гуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього.
  • Небезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики, ліфти.
  • Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня тяжкості.
  • Під час ігор не варто демонструвати свою хоробрість одноліткам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на велику глибину, здираючись якнайвище на дерева.
  • Під час літнього відпочинку слід поводитися так, щоб не мати дорікань із боку дорослих.
  • Під час канікул слід, як і раніше, дотримуватися правил техніки пожежної безпеки.
  • Не можна брати в руки незнайомі предмети, кидати їх у вогонь, гратися ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знаходження дорослим.
  • Під час відпочинку на узбережжі слід обов’язково дотримуватися правил поведінки на воді й поблизу неї.

Гарних вам канікул!

 Пам`ятка з техніки безпеки на літніх канікулах

 Правила дорожнього руху

  • Ходити тільки по правiй сторонi тротуару;
  • дорогу переходити не поспiшаючи;
  • не можна переходити дорогу навскіс;
  • переходячи дорогу слiд подивитися налiво, дiйшовши до середини зупинитися i подивитися направо;
  • якщо не встигли перейти вулицю i рух транспорту почався, слiд зупинитися на серединi вулицi i зачекати, поки рух припиниться;
  • якщо немає тротуарiв, слiд триматися лiвого боку дороги, тобто йти назустріч транспорту, що рухається.

 Правила електробезпеки

  • Під час вимикання електроприладiв забороняється витягувати вилку з розетки за шнур;
  • категорично забороняється користуватися електроприладами, в яких знайдено несправнiсть;
  • не торкатися мокрими руками електроприладiв, якi знаходяться під напругою;

Пам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностi електропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючої iзоляції, з’явлення іскри, перегрівання штепсельних розеток i вилок.

  1. Вибухонебезпечні предмети
  • До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;
  • забороняється використовувати снаряди для розведення вогню;
  • не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт;
  • виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити мiлiцiю, школу, вiйськкомат.
  1. Правила протипожежної безпеки
  • Дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в спекотну погоду;
  • гра з вогнем — одна з причин пожежi;
  • дотримуйтесь правил протипожежної безпеки під час відпочинку на природі.
  1. Правила поведiнки на водi
  • Купатися можна тiльки в сонячну безвiтряну погоду при температурі повiтря не нижче 20—250 С i води — не менш нiж 18—200С;
  • купатися дозволяється тiльки в спецiально вiдведених мiсцях;
  • забороняється заходити у воду глибше, нiж по пояс, людинi, яка не вмiє плавати;
  • не запливайте за знаки огорожi акваторiї пляжу;
  • грубi iгри та пустощi у водi небезпечнi для життя;
  • не забруднюйте воду та берег;
  • не подавайте хибних сигналiв тривоги;
  • не користуйтесь надувними матрацами, катерами та iншими предметами, якi не призначенi для плавання.
  1. Правила культури поведінки (правила в громадських місцях)
  • Завжди прагнiть бути культурною людиною;
  • поступайтеся мiсцем людям похилого вiку;
  • поважайте старших, не будь грубим;
  • не гуляйте пiзнiше 21 години;
  • не сидiть цiлодобово бiля телевiзора, комп’ютера;
  • бiльше читайте художньої лiтератури.
  1. Категорично забороняється
  • Ходити на територiї новобудов;
  • купатися без догляду дорослих;
  • розводити вогнище в лiсi, поблизу лiнiй електропередач;
  • iздити на велосипедi, роликах, скейтах на тiй частинi дороги, де рухається транспорт.
  1. Суворо дотримуйтесь правил:
  • дорожнього руху;
  • користування газовими, електричними приладами;
  • поведiнки дiтей на водi;
  • протипожежної безпеки.

Гарного вам відпочинку!